2016. február 29., hétfő

2016.02.28. Jótékonysági teljesítménytúra a Magyar Családokért! (12.5 km, Budai- hegyek)

Mivel nem akadt jelentkező erre a túrára, kénytelen voltam Á-t elrángatni magammal megkérni, hogy tartson velem. Ekkora távon még nincs nyüszögés, meg rettenetes fáradtság, de egyetlen dolog elengedhetetlen: megfelelő mennyiségű élelem legyen a hátizsákban tekintettel a fejlődő szervezetére és a mérhetetlen étvágyára, mert a távot tulajdonképpen végig ette- amíg volt mit enni.


Nekem, aki kevésbé/nem jól/egyáltalán nem tud tájékozódni (megfelelő jellemző tetszőlegesen kiválasztható!) igen fontos, hogy látótávolságban legyenek előtte, az úton emberek. Így ha bizonytalankodás van, tudom őket követni. Bár ehhez elengedhetetlen, hogy "megfelelő embereket" válasszak ki, mert ugye az is előfordulhat, hogy az előttem lévők is rossz irányba mennek. Néha azért csak bele kell nézni az itinerbe...


A szintidő 4:30 volt, mi 2:41 alatt megcsináltuk. 



Piktor tégla-üregek

Nem, nem természeti kincsek ezek az üregek. Az 1880-as években piktortégla-bányászat folyt a Budaörsi hegyekben. Ez az anyag népszerű exportcikknek is számított. A piktortégla egyfajta fehér anyagból készült festőtégla,melyet alapozó fedőanyagként tudtak használni a festés során. A barlangszerű kürtők és tárnák  sokszor több 10 méter hosszúak, többször elágaznak. A 1950-es években a bányászat megszűnt, sok üreget betömtek, lerácsoztak, de a mi napig néhány üreg még mindig nyitva áll. 

Ez egy piktortégla



Vitorlázó emlékmű. Ami még megmaradt belőle.


A második kódos ellenőrző pont.


Szép helyeket láttunk.







Összességében nem volt megerőltető túra, az elején igen sok lejtős résszel, néhol kavicsos úton.

Bár nekem a túra végére eldőlt a kérdés, mely szerint melyiket "utálom" jobban...
1.) felfelé kaptatni 
2.) lefelé ereszkedni.

Egyértelműen 2.), de olyan szinten, hogy alig tudtam haza menni, annyira fájt a térdem. Szinte bicegtem, és még a mai napon is érzem a fájdalmat. (megelőzésképpen következő alkalommal: térdvédő, és porcerősítő szedése)



Ez lett a jutalmunk.

2016. február 15., hétfő

2016.február 14. Együtt a magyar családokért! (14,5 km Budai-hegység)

Hát igen, Valentin napon voltunk, bár azt hiszem, ez volt a legelhanyagolhatóbb részlet.
Szombaton egész nap esett az eső, vasárnapra sem voltak jó kilátásaink. Ennek ellenére P-vel úgy egyeztünk meg, ha reggel nem esik, akkor "hajnali" 8-kor találkozunk Hűvösvölgyben.
A gyereknek felmentést adtam a túra alól, miközben én szépen bepakoltam a ponchómat is, minden rosszra felkészülve. Neki meghagytam, hogy tanuljon meg mindent, míg távol vagyok, ha már könyörületből megengedtem neki, hogy esőben ne vonszolja magát végig velünk.
Legnagyobb meglepetésünkre, nemhogy nem esett, hanem 9 óra után végig gyönyörű napsütés volt.


Itt még láthatóan ködös volt az idő.

Én szeretek korán indulni a Budai-hegység teljesítménytúráin, mert legtöbbször 1 órakor már otthon ülök és ebédelek, "szóval kecske is, káposzta is van"...
Most sem volt másképp, 4.5 óra volt a szintidő, mir 3:45 perc alatt teljesítettük a távot.


Első ellenőrző pont: Vadaskerti-emlékmű (még ködben)

Utána a Hármashatár-hegy volt a következő ellenőrző pont. Az út oda két részből állt: egy igen meredek szakasz egy szűk ösvényen (szerintem az utánunk jövők nagyjából négykézláb mászhattak fel, annyira nagy volt a sár ), majd egy kevésbé meredek, jól járható szakasz.


Az út végén a hegytető a ködbe veszett.


Hármashatár hegy (a tövében az oszlopon pecsételő tintapárna nélkül)

Az Árpád-kilátónál megint kódot írtunk le. Mire ide értünk a köd szépen felszállt és a nap is kisütött.


A felhők felett mindig kék az ég ? (igen)

Az Apáthy szikla felé mentünk tovább, majd ahogy kiértünk az erdőből, következett a hosszú lépcsősor lefelé (nem  kímélte a térdem, soha nem tudom eldönteni, hogy felfelé rosszabb-e, mikor kiköpöm a tüdőm, vagy lefelé, mikor a térdem nem bírja), majd következett az aszfaltos út felfelé a Széher úton. 

A Széher út végén van "Az út az egészséghez"  Hárs-hegyi tanösvény:

http://www.szentferenckorhaz.hu/admin/data/file/20150706/kiindulopont_poszter_0618.pdf

Én szívesen végig sétálnék rajta egyszer, klikk-klikk a linkre!

Az út hátralévő részét dagonyázva, cuppogva, csúszkálva tettük meg, P  túrabottal a kezében sokkal biztonságosabban, határozottabban haladt, be is láttam, igen, ilyen esetekre tényleg hasznos lenne a túrabot.


Bokáig....


....sárban


A túra két katonasírt is érintett, nagyon szépen rendbe tették mind a kettőt. 




2016. február 6., szombat

2016.február 6. Téli Margita (20 km, Gödöllői dombság)


Mivel a 2016.januári kihívás a teljesített 6 km-ével kifejezetten gyengére sikerült, gondoltam, majd februárban pótolok (-unk). 
Ebben az időszakban kerül mindig megrendezésre a Téli Margit túra Gödöllőn. Már idejét sem tudom, hogy mikor mentünk először el erre a teljesítménytúrára, voltunk párszor szervezetten, és még többször egyénileg, Kékesi Csaba Emléktúrának neveztem el (emlékszem, a gyerekeket először 5 éves korukban vittük el, könnyített távon -kb. 6 km- volt is sivalkodás a végén, hogy már mennyire nem bírják és mikor lesz már vége).

Nem a kedvenc szakasz: a városon keresztül Máriabesnyőig


P-vel kettesben indultunk volna, de kiderült, hogy  H és J is tervezi, ezért négyesben neveztünk. Az erdőben összefutottunk T-vel, aki már a 30 km-es terepfutásból tartott visszafelé. Meg is állapította viccesen, hogy Rákóczi úti Általános Iskolai osztálytalálkozónk van. 

 Már nem templom, hanem 
Máriabesnyői Nagyboldogasszony Bazilika 

 H és J egyértelműnek vette, hogy  a 20 km-es távon kell indulni, mi egy kicsit mosolyogtunk, hogy ugyan jó lesz-e ez nekik (fájdalmasan, de jó volt). Majd megint mosolyogtunk, mikor 9,5 km-nél mondták, ők most egy kicsit lelassulnak. Kicsit csodálkoztam is, mert hát fel sem gyorsultunk...:)

Itt még nem volt sáros a cipő

A föld odafelé még fagyos volt, de visszafelé már erősen csúszkáltunk a sárban, de gyönyörű napos idő volt egész végig.



 Pap Miska Kút- a teljesítménytúrán résztvevő kutyák jót ittak belőle

A Babati tavat megkerültük

Ez még nem az utolsó emelkedő....


Lentről is magasnak tűnt....




Szeretem ezt a túrát, leszámítva a hosszú gyaloglást a betonon, míg kiérünk Máriabesnyőre, és a végén, mikor újra a városban tesszük meg az utolsó szakaszt.